Videos

Winner of the 2018 Alumni of the Year: Laode Muhammad Syarif

Winner of the 2018 Alumni of the Year: Laode Muhammad Syarif

Winner of the 2018 Innovation and Entrepreneurship Award: Andy Zain

Winner of the 2018 Innovation and Entrepreneurship Award: Andy Zain

Winner of the 2018 Promoting Women’s Empowerment Award: Alfonsa Horeng

Winner of the 2018 Promoting Women’s Empowerment Award: Alfonsa Horeng

Winner of the 2018 Outstanding Young Alumni: Hermina Manlea

Winner of the 2018 Outstanding Young Alumni: Hermina Manlea

Alumni Tracer Study: Eva Rahmi Kasim

Alumni Tracer Study: Eva Rahmi Kasim

Alumni Tracer Study: Tisha Rumbewas

Alumni Tracer Study: Tisha Rumbewas

Alumni Tracer Study: Muktasam Aburrahman

Alumni Tracer Study: Muktasam Aburrahman

Winner of the 2017 Alumni of the Year: Mouly Surya

Winner of the 2017 Alumni of the Year: Mouly Surya

Winner of the 2017 Innovation & Entrepreneurship Award: Fendi Liem

Winner of the 2017 Innovation & Entrepreneurship Award: Fendi Liem

Winner of the 2017 Outstanding Young Alumni Award: Fahd Pahdepie

Winner of the 2017 Outstanding Young Alumni Award: Fahd Pahdepie

Australian by Degree: Sheilla Noveta (Indonesian Version)

Australian by Degree: Sheilla Noveta (Indonesian Version)

Australian by Degree: Angelita Wijaya (Indonesian Version)

Australian by Degree: Angelita Wijaya (Indonesian Version)

Australian by Degree: Peggy Hartanto (Indonesian Version)

Australian by Degree: Peggy Hartanto (Indonesian Version)

Alumni Testimonies of Malaria Prevention and Treatment for Infants, Children, and Pregnant Women in Eastern Indonesia Short Course 2017

Alumni Testimonies of Malaria Prevention and Treatment for Infants, Children, and Pregnant Women in Eastern Indonesia Short Course 2017

The Allison Sudradjat Prize: 10 years in memoriam of Allison Sudradjat

The Allison Sudradjat Prize: 10 years in memoriam of Allison Sudradjat

Malaria Prevention and Treatment for Infants, Children and Pregnant Women in Eastern Indonesia short course’s Alumni Testimonies

Malaria Prevention and Treatment for Infants, Children and Pregnant Women in Eastern Indonesia short course’s Alumni Testimonies

Transformational Business Leadership short course’s Alumni Testimonies

Transformational Business Leadership short course’s Alumni Testimonies

Red Meat and Cattle Partnership Program's Alumni Testimonies

Red Meat and Cattle Partnership Program's Alumni Testimonies

Ahmad Agus Setiawan (Yogyakarta)

Ahmad Agus Setiawan (Yogyakarta)

Netty Muhatrni (Aceh)

Netty Muhatrni (Aceh)

Professor Soeripto

Professor Soeripto

Ayu Ambarini (Bali)

Ayu Ambarini (Bali)

Nihta Vera Liando (North Sulawesi)

Nihta Vera Liando (North Sulawesi)

Daisy Makapedua (North Sulawesi)

Daisy Makapedua (North Sulawesi)

Reiny Antonetha Tumbol (North Sulawesi)

Reiny Antonetha Tumbol (North Sulawesi)

Syafrizal Maludin (Jakarta)

Syafrizal Maludin (Jakarta)

Tonny Wahyu Poernomo (Jakarta)

Tonny Wahyu Poernomo (Jakarta)

Ridiani Kurnia (Jakarta)

Ridiani Kurnia (Jakarta)

Aswin A Aziz (East Java)

Aswin A Aziz (East Java)

Cacik Rut Damayanti (East Java)

Cacik Rut Damayanti (East Java)

Arif Hidayat (East Java)

Arif Hidayat (East Java)

Ha'i Ragalawa (East Nusa Tenggara)

Ha'i Ragalawa (East Nusa Tenggara)

Maria Lobo (East Nusa Tenggara)

Maria Lobo (East Nusa Tenggara)

Saryaskus Paulus Liu (East Nusa Tenggara)

Saryaskus Paulus Liu (East Nusa Tenggara)

Ferry Armeinus (Southeast Sulawesi)

Ferry Armeinus (Southeast Sulawesi)

Mochtar Marhum (Central Sulawesi)

Mochtar Marhum (Central Sulawesi)

Antoni Saputra (West Sumatra)

Antoni Saputra (West Sumatra)

Augy Syahailatua (Maluku)

Augy Syahailatua (Maluku)